High school basketball: Wednesday’s scores


Kankakee’s Larenz Walters (2) hits a short jumper against Thornton.

Allen Cunningham/For the Sun-Times

Wednesday, December 7, 2022

CHICAGO PREP

Hope Academy at Ida Crown, 7:00

Walther Christian at Rochelle Zell, 7:00

DU KANE

Glenbard North at St. Charles East, 7:00

Lake Park at Batavia, 7:00

Wheaton North at St. Charles North, 7:00

Wheaton-Warr. South at Geneva, 7:00

FOX VALLEY

Burlington Central at Crystal Lake Central, 7:00

Cary-Grove at Huntley, 7:00

Crystal Lake South at Prairie Ridge, 7:00

Hampshire at Dundee-Crown, 7:00

McHenry at Jacobs, 7:00

INDEPENDENT SCHOOL

Northridge at Lake Forest Academy, 5:30

LAKE SHORE ATHLETIC

Christian Heritage at Beacon, 5:30

Lycee Francais at Horizon-McKinley, 6:30

Roycemore at Wolcott, 5:30

Waldorf at Intrinsic-Downtown, 5:00

British School at ACERO-Cruz, 5:00

NIC – 10

Auburn at Boylan, 6:30

Belvidere at Belvidere North, 7:00

Guilford at Harlem, 6:30

Hononegah at Freeport, 7:00

Jefferson at Rockford East, 7:00

NOBLE LEAGUE – BLUE

Hansberry at Golder, 7:00

Pritzker at Muchin, 7:00

Rauner at Baker, 7:00

UIC Prep at Mansueto, 7:00

PUBLIC LEAGUE RED-WEST / NORTH 

Clark at Orr, 5:00

Farragut at Young, 5:00

Lincoln Park at Westinghouse, 5:00

Perspectives-MSA at North Lawndale, 7:00

Prosser at Lane, 5:00

PUBLIC LEAGUE WHITE-NORTH

Amundsen at Schurz, 5:00

Foreman at Lake View, 5:00

Senn at Mather, 6:30

Sullivan at Von Steuben, 5:00

Taft at Northside, 7:00

PUBLIC LEAGUE WHITE-WEST

Crane at Austin, 5:00

Marshall at Jones, 6:30

Payton at Ogden, 7:00

Raby at Legal Prep, 5:00

Wells at Collins, 5:00

PUBLIC LEAGUE BLUE-NORTH

ASPIRA-Bus&Fin at Chicago Academy, 5:00

Disney at Alcott, 5:00

Intrinsic-Belmont at Marine, 5:00

Rickover at Steinmetz, 5:00

Roosevelt at Chicago Math & Science, 5:00

Uplift at North-Grand, 5:00

PUBLIC LEAGUE BLUE-WEST

Chicago Collegiate at Douglass, 5:00

Juarez at Spry, 5:00

Manley at Chicago Tech, 5:00

Phoenix at Clemente, 5:00

WEST SUBURBAN – SILVER

Proviso West at Lyons, 6:30

NON CONFERENCE

Addison Trail at Lincoln-Way West, 6:30

Antioch at Johnsburg, 7:00

Highland Park at Grayslake North, 7:00

Hinckley-Big Rock at Alden-Hebron, 7:30

Holy Trinity at Alcott, 5:00

MCC Prep at Hinsdale Adventist, 6:30

McNamara at Chicago Christian, 7:00

Naperville Central at Willowbrook, 6:00

North Boone at Harvard, 7:00

Rockford Lutheran at Notre Dame (Peoria), 7:00

Somonauk at Mooseheart, 7:00

Thornridge at Homewood-Flossmoor, 6:30

Waubonsie Valley at Bolingbrook, 6:30

Wilmot (WI) at Lakes, 7:00

HALL

Stillman Valley vs. Putnam County, 5:00

Rock Falls vs. St. Bede, 6:30

Pontiac vs. Fieldcrest, 8:00

…read more

Source:: Chicago Sun Times

      

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *